Plugins - - en to fr translation catalogue (114 entries)

en: Channel ID or URL
fr: ID ou URL de la chaîne

en: Show Less
fr: Afficher moins

note: Description of the plugin
en: Everything you want in a YouTube plugin.
fr: Tout ce que vous souhaitez dans une extension YouTube.

en: Leave empty for no limit
fr: Laisser vide pour aucune limite

en: Max Videos
fr: Vidéos max

en: Videos per load
fr: Vidéos par chargement

en: Margin
fr: Marge

en: Minimum screen width
fr: Largeur minimale de l’écran

en: Player Width
fr: Largeur du lecteur

en: Enable
fr: Activer

en: Sticky Player
fr: Lecteur épinglé

en: At Top
fr: En haut

en: Write comment...
fr: Rédiger un commentaire…

en: View replies
fr: Voir les réponses

en: REPLY
fr: Répondre

en: Show More
fr: Afficher plus

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Clear Cache
fr: Vider le cache

en: Show Options
fr: Afficher les options

en: Videos missing
fr: Vidéos manquantes

en: After
fr: Après

en: Before
fr: Avant

en: Location
fr: Emplacement

en: Before or after the slider
fr: Avant ou après le diaporama

en: Across
fr: À travers

en: Center
fr: Centrer

en: Left
fr: À gauche

en: Align
fr: Alignement

en: Outside
fr: À l’extérieur

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: Sides
fr: Côtés

en: Show Description
fr: Afficher la description

en: Meta
fr: Méta

en: List
fr: Liste

en: Grid
fr: Grille

en: Playlists Theme
fr: Thème des listes de lecture

en: Videos Theme
fr: Thème des vidéos

en: Cache Refresh
fr: Actualisation du cache

en: Previous
fr: Précédente

en: Next
fr: Suivante

en: Check this ONLY IF some videos are missing, sorting won't be available
fr: Cochez cette case uniquement si certaines vidéos sont manquantes, le tri ne sera pas disponible

en: Saving
fr: Enregistrement en cours

en: Please enter your API key
fr: Veuillez saisir votre clé d’API

en: Deleting
fr: Suppression

en: Clearing
fr: Effacement

en: Your inputs are invalid, please have a look at them
fr: Vos données ne sont pas valides, veuillez les consulter

en: doesn't exist
fr: n’existe pas

en: Clear
fr: Effacer

en: Quick Translation
fr: Traduction rapide

en: Edit
fr: Modifier

en: Some style changes may not take effect in preview.
fr: Certaines modifications de style peuvent ne pas prendre effet lors de la prévisualisation.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Single line
fr: Ligne unique

en: Titles
fr: Titres

en: Player
fr: Vidéo

en: Inline
fr: En ligne

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Right
fr: À droite

en: Bottom
fr: En bas

en: None
fr: Aucun

en: Show on Hover
fr: Afficher au survol

en: Play icon
fr: Icône de lecture

en: Thumb image size
fr: Taille d’image miniature

en: Large
fr: Grand

en: Small
fr: Petit

en: Thumb size
fr: Taille de la miniature

en: Banner
fr: Bannière

en: Show
fr: Afficher

en: Check
fr: Vérification

en: OR
fr: OU

en: Channel
fr: Canal

en: Shortcode
fr: Code court

en: Write a review
fr: Rédiger un avis

en: Docs & Troubleshooting
fr: Documentation & dépannage

en: Report Issue
fr: Signaler un problème

en: Suggest Feature
fr: Suggérer une fonctionnalité

en: If something seems off please edit and save your channel
fr: Si quelque chose ne va pas, veuillez modifier et enregistrer votre chaîne

en: New version
fr: Nouvelle version

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: Channels
fr: Canaux

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: more
fr: Plus

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: Nothing found
fr: Aucun résultat

en: Search
fr: Recherche

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Older
fr: ancien

en: Videos
fr: Vidéos

en: year
fr: Année

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines.

en: month
fr: mois

en: months
fr: mois

en: days
fr: jours

en: week
fr: semaine

en: ago
fr: plus tôt

en: day
fr: jour

en: Last
fr: Dernier

en: All time
fr: De tout temps

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Long
fr: Longitude

en: Uploaded
fr: Téléversé

en: Views
fr: Vues

en: Duration
fr: Durée

en: Short
fr: Court

en: Medium
fr: Moyen

en: Any
fr: n’importe quel

en: Title
fr: Titre

en: Liked
fr: Aimé

en: Latest
fr: Dernier

en: Relevant
fr: Pertinent

en: Sort by
fr: Trier par :
